“Нет” серой аренде, “да” миллионам грн в бюджет: у рынка аренды госпомещений новая жизнь

Вслід зa привaтизaцією дeржaвнoгo мaйнa, ринoк oрeнди дeржaвниx приміщeнь oтримaв нoвe життя – відтeпeр здaвaння квaдрaтниx мeтрів, які нaлeжaть дeржaві, тaкoж відбувaтимeться нa прoзoриx aукціoнax тa зa ринкoвoю цінoю. Цe мaє пoклaсти крaй бaгaтoмільйoнним втрaтaм дeржбюджeту від “чoрнoї”, “сірoї” oрeнди тa бaнaльнoгo прoстoю приміщeнь, які б мoгли принeсти кoристь.

Пeрший успішний кeйс: цінa oрeнди зрoслa у 60,5 рaзи

1 лютoгo 2020 рoку, в Укрaїні нaбрaв чиннoсті Зaкoн Укрaїни “Прo oрeнду дeржaвнoгo тa кoмунaльнoгo мaйнa”. 3 чeрвня, Кaбінeт міністрів уxвaлив Пoрядoк пeрeдaчі в oрeнду державного та комунального полынья, необхідний для імплементації нового Закону. На этих днях цей юридичний тандем знайшов своє втілення у житті – в Україні стартувала нова способ здавання  державних приміщень в оренду насквозь аукціони.

Читайте также
Нате кожну “перемогу” знайдеться своя “зрада”

Першими результатами сміливо можна пишатися. Бери базі електронного торговельного майданчика Prozorro.Продажі відбулися перші аукціони, Вотан з яких був особливо показовим.
У прозорому аукціоні зі здавання в оренду нежитлового приміщення в Одесі – приймального відділення санаторію – взяло планета вісім учасників. Це чудовий показник, адже конкуренція породжує зростання пруд.

Так і відбулося – ціна лота зі стартових 9 632,42 грн зросла задолго. Ant. с
583 000 грн, що в 60,5 рази  більше. Вражає також різниця між ціною, що сплачував попередній орендар, і если сплачувати новий. Ця мешок зросла в 11 разів. Якщо раніше держбюджет отримував від оренди приймального відділення санаторію 270 грн вслед квадратний метр, то тепер – 3000 грн.

Символічно, що компанія, яка запропонувала нате аукціоні найвищу суму, називається ТОВ “Майнд Сет”. Саме перед нового мислення нам слід призвичаїти себя та інших, думаючи насчет оренду держмайна: тепер лише насквозь відкриті аукціони, на рівних умовах к всіх учасників, зі встановленням справедливої ринкової ціни. Аби наочніше проілюструвати зміни, що відбулися, порівняю їх із колишньою процедурою.

Як це було

Раніше в органів управління, які приймають рішення ради здавання держмайна в оренду, стимулів нарощувати кількість таких рішень було небагато. Интересах них ця справа була зайвою, обтяжливою роботою, яка приставки не- приносила зиску, адже вони навіть никак не виступали стороною договору, нею був Бумага державного майна України.

Натомість, власні повноваження спокушали здавати об’єкти в оренду “нате темну”, “в сіру”, чи без усилий нехтувати додатковим заробітком. В поодиноких випадках, коль посадовці все ж воліли точно по-чесному принести державі прибуток, їм это банально не вистачало орендарів. Бажаючих зайняти вакантні місця доводилося шукати “дідівськими методами” – помощью оголошення, коефіцієнт корисної дії яких безлюдный (=малолюдный) витримує жодної критики.

Як ми це подолали? Розповідаю.

Що ми зробили

Відтепер процесс оренди держмайна стала максимально простою та відкритою – сверх всеукраїнську онлайн-платформу Prozorro.Продажі. Викорінена обучение, коли посадові особи під пора пошуку орендарів обирали їх з кола знайомих, що створювало можливість ручного керування результатами “конкурсів”, переможець яких був визначеним ще до самого їх проведення (за новими правилами усі учасники аукціону залишаються анонімними впредь до оприлюднення системою їх імен в електронному протоколі).

Конкурси в право оренди майна взагалі скасовано. Конкурсні комісії у складі чиновників Держмайна, міністерств та державних відомств – також пішли у минуле. Вони підлягають ліквідації, адже акция з конкурсами, на відміну від чесних та прозорих електронних аукціонів, створює передумови с целью виникнення корупції.

Відтепер – жодних перевірок документів потенційних орендарів сверху “повноту та правильність”, жодних ручних рішень оборона допущення чи відмову в доступі предварительно участі в аукціоні, лише чесна неупереджена електронна компания реєстрації.

За новими правилами балансоутримувачі мають прерогатива виступати стороною договору, захищати свої інтереси в разі неправомірних дій орендаря, а в перспективі навіть зможуть передавати
в оренду підконтрольне їм майно помимо участі Фонду держмайна.

Уникати корупційних схем “допомагатиме” електронна режим ProZorro.Продажі, яка невыгодный бере хабарів. Система лише вимагає завантаження електронних копій документів во (избежание участі в аукціоні
в особистому кабінеті, що работать доступ усіх бажаючих орендувати приміщення рівним.

Додаткові переваги нових правил

Аби захистити інтереси орендарів, мінімальний строк договору оренди державного прорубь, підписаного в результаті виграшу аукціону, становить п’ять років. Присутствие цьому, договори на цей строк без- підлягатимуть нотаріальному посвідченню. У разі продовження договору сквозь аукціон, передбачається зменшення орендної плати в 50 % на строк безлюдный (=малолюдный) більше шести місяців Вотан раз протягом строку оренди чтобы тих, хто інвестував у реставрация об’єкта, та мало-: неграмотный більше 24 місяців у разі реставрації об’єкта. Крім того, нові видение закріплюють переважне право чинного орендаря взяти в оренду об’єкт вслед за ціною, сформованою за підсумками аукціону, а також можливість здавати об’єкти в суборенду из-за згоди орендодавця.

В інтересах держави встановлені запобіжники від втрати важливих інфраструктурних об’єктів – орендар малограмотный має право змінювати цільове призначення об’єкта, якщо майно має освітнє, медичне, соціально-культурне либо спортивне значення. Також виключена можливість махінацій по вине зміни в чинних договорах оренди. Прежде існуючого договору не можна додавати площі чи змінити їхнє цільове призначення нате комерційне поза рамками визначеного Фондом держмайна переліку.

Ласкаво просимо!

І це лише початок. Одеський пуговица має стати не виключенням, а правилом. Правилом, яким будуть користуватися усі учасники процесу.  4262 державні об’єкти, серед яких виробничі та складські приміщення, офіси та багато інших типів площ, загальною квадратурою понад
2 млн квадратних метрів, вже зібрані получи и распишись онлайн-платформі ProZorro.Продажі та чекають получи и распишись своїх орендарів.

Орендарів, які приставки не- прагнуть “договорнячків”, а готові сплачувати справедливу, ринкову ціну вслед за надані квадратні метри та збагачувати економіку держави, а далеко не нечистих на руку чиновників.

Український гамбіт проти COVID-19

Тим иным часом Фонд все ще очікує бери розблокування “великої приватизації”. Підготовка с целью аукціонів йде повним ходом, потенційні інвестори та міжнародні партнери очікують для денаціоналізацію двох великих об’єктів, які Україна, згідно з договором з Международный валютный фонд, зобов’язалася реалізувати предварительно кінця цього року.

Ми розуміємо і підтримуємо карантинні заходи щодо нерозповсюдження вірусу, адже безпека – держи першому місці. Проте, якщо дивитися в речі глобальніше, саме приватизація може стати потужними ліками від пандемії.

Як зазначив глава Володимир Зеленський, в сьогоднішній складній ситуації під загрозою опинилися безвыгодный лише люди, але й економіка країни. Приватизація ж двох великих об’єктів принесе значні кошти прежде державного бюджету, які можна если витратити на подолання вірусу. Сиречь такий гамбіт допоможе вийти Україні з коронакризи впевненіше та швидше.

Тутти материалы автора
Если Вас заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.